11 C
Brno
Čtvrtek, 30 března, 2023
DomůRady a NávodyCo potřebují pokojové rostliny v zimě? Pečovat o ně je třeba jinak

Co potřebují pokojové rostliny v zimě? Pečovat o ně je třeba jinak

Date:

Nenechte si ujít

Oblečení na skládkách je horší než plast.

Nabízíme velký přehled možností. Nahromaděné šatstvo, které už nenosíme, nebo...

Jak skladovat potraviny, aby co nejdéle vydržely čerstvé?

Snížit plýtvání lze i správným umístěním v chladničce. Vyhazujeme je...

I dospělým chybí vzdělání o sexualitě. Vzniká pro ně web

S podtitulem Přirozeně o přirozených tématech vzniká na Slovensku...

V Pardubicích najdete perníky na každém kroku

Na své si přijdou všechny smysly. Když se řekne Pardubice,...

Automaticky vytvořený koncept

Lexus je automobilkou, která ctí svoji filozofii. Automobilový svět je...
- Komerční sdělení -časopis

Pokojovou zeleň není třeba v zimě přelévat.

Stejně jako lidé i rostliny vnímají změny ročních období a přizpůsobují jim svůj metabolismus. Lidé však při nich často zanedbávají potřebu rozlišovat jednotlivá roční období.

Pokojové květiny jsou přitom nejen designovým obohacením. Právě v chladnějších měsících dokáží přispět k úlevě od psychické zátěže, se kterou je toto období spojeno.

Nabízíme vám pár rad a tipů pro udržení zdravých pokojových rostlin.

Dopřejte jim světlo
Různé rostliny mají různou citlivost na světlo, obecně však platí, že je důležité dbát na jeho dostatek.

V době pozdního podzimu a zimy je slunečních paprsků málo, je proto dobré umístit květiny na parapety nebo jiná prosvětlená místa. Ideálními jsou zimní zahrady.

Je také důležité nezapomenout listy oprašovat, prach jim totiž brání v přijímání svitu a v dýchání.

Pozor je však třeba dát na to, aby přemístění za světlem nebylo na úkor stability teploty. Rostliny obtížně snášejí výrazné teplotní změny, a tak je dobré vyhýbat se umístění u radiátoru nebo vnějších dveří.

Při zalévání je méně více
Přelévání rostlinám výrazně škodí a v zimě to platí dvojnásob. Květy potřebují odpočinek a v rámci něj i méně vody a celkové výživy.

V případě, že vaše pokojové rostliny dostávají více vody, než potřebují, budou se chovat jako v létě nebo na jaře, a později nebudou mít energii ke kvetení. Optimální je zalévat jednou za dva týdny.

Sukulenty, z nichž nejznámější je aloe vera, si podle doporučení zahrádkářského magazínu BBC vystačí s dávkou vody přibližně jednou za tři týdny, kaktusům dokonce vodu v zimním období není třeba téměř vůbec.

Opačně to je u květin kvetoucích v zimě, jako jsou vánoční růže nebo vánoční kaktus, které pravé tehdy vykazují nejvyšší aktivitu, a tak potřebují i více vláhy.

Vlhkost v půdním prostředí mohou zvyšovat také zvlhčovače vzduchu. Pokud je květináč v blízkosti nějakého z nich, je možné, že zalít nepotřebuje. Ať je to nutné nebo ne, zjistíte podle toho, zda je zemina vlhká nebo naopak.

Více vláhy z pokojových rostlin potřebují například orchideje, u kterých je vhodné dbát na to, aby byla zemina a kořeny neustále vlhké.

U většiny rostlin je však důležitá propustnost půdy a to, aby nezůstávaly dlouho ve vlhkém prostředí. Citlivé jsou k tomu dřeviny, jako například dračí palma. Pokud je rostlina v propustném květináči s talířkem vespod, nechte vodu při polévání přejít květináčem a zbylou tekutinu z talířku vylijte.

Kontrolujte listy
Vážným ohrožením rostlin obecně jsou paraziti a interiérové květiny nejsou výjimkou. Vlhkost, teplo a nedostatek slunečního svitu jsou ideálním prostředím pro škůdce, je proto třeba rostliny pravidelně kontrolovat.

Hmyz, svilušky nebo červci se usídlují zejména na spodní části listů, ale mohou se vyskytovat i kdekoli jinde. Zvýšenou pozor věnujte rostlinám, které jste si přinesli zvenčí.

Přesazování a zastřihování v zimě
Co se týče přesazování, nejvhodnější doba je na jaře, ale přesazování v zimě by pokojovým rostlinám výrazně překážet nemělo.

Obecně přesazujte pouze v případě, že velikost květináče již není dostačující.

Pravý čas je ovšem na jejich zastřihování. Podle blogu firmy Ambius, která se věnuje interiérovému rostlinnému designu, se doporučuje zastřihovat zejména popínavé a dřevnaté rostliny.

Vnitřní dřeviny tak budou mít lepší podmínky pro kvetení.

Naopak sukulenty jako aloe vera, tučnolist, tchyně jazyky či pieprovec zastřihávat nepotřebují.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek